Sıkça Sorulan

Sorular

LMS ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorulara Yanıtlar

SaaS

SaaS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SaaS benim için ne anlam ifade ediyor?

GOLMS farklı ihtiyaçlara yanıt veren, çok sayıda cihazda kullanılabilen bir Öğrenme Yönetim Sistemidir. Bu özellikleri sayesinde, kullanıcılar platforma akıllı telefon, tablet, dizüstü veya masaüstü bilgisayar üzerinden bilgi kaybı yaşamadan erişebilir. İlave bir ücret karşılığı kullanılabilen ve “GOLMS Mobil” olarak adlandırılan iOS ve Android mobil uygulamaları öğrenme/eğitim içeriklerine çevrimdışı modda (internet bağlantısı olmaksızın) erişme olanağı tanır.

GOLMS'in yeni bir sürümü çıktığında benim kullandığım sürüm nasıl yükseltilecek?

Şu anda uyguladığımız strateji doğrultusunda, her 3 ayda bir büyük bir güncelleme, her 6-8 haftada bir ise küçük güncellemeler yayınlıyoruz. Bulut seçeneğimizi tercih eden müşterilerimiz için yükseltmeler önceden bilgi vererek otomatik olarak yapılıyor. Şimdiye kadar yaptığımız yükseltmelerin hiçbirisinde sistemde kayıtlı veriler bundan etkilenmedi ve bu yükseltmeler daima sistem kullanımda olmadığı zamanlarda uygulanıyor. GOLMS’i kendi sunucuları üzerinden kullanan müşterilerimiz ise yükseltme yamasını açık talimatlarla birlikte alırlar. Bu yükseltmeyi ya Teknik Destek ekibimiz uygular ya da süreç boyunca destek sağlayarak müşterinin BT ekibinin uygulamasını sağlar.

Her yükseltme için ücret ödemem gerekecek mi?

Bu yükseltmeler abonelik dönemleri içerisinde gerçekleştirileceği için, yeni sürümle başlayacak olan yeni müşterilerimiz başka herhangi bir ücret ödemeyecekler.

GOLMS'i yıllardır kullanıyoruz. SaaS sürümüne ne zaman geçiş yapacağız? Bu konuda tercih hakkım var mı?

Şu anda SaaS sürümünü kullanmayan eski müşterilerimizle ilgili olarak hedefimiz, bu müşterilerimizin büyük çoğunluğunu SaaS sürümünün yayınlanmasını takip eden 6-9 ay içinde yeni sürüme taşımak. Hesap Yöneticilerimiz ve Proje Yöneticilerimiz her bir müşterimizle işbirliği içinde çalışarak kendilerine özel bir geçiş planı oluşturacak. Ürünümüzü olduğu haliyle veya asgari düzeyde özelleştirmeyle kullanan müşterilerin geçişi, GOLMS üzerinde özelleştirmeler uygulayanlara göre daha hızlı olacak. Müşterilerimiz daima mevcut sürümü kullanma veya yükseltme yapma özgürlüğüne sahip olacak. Şüphesiz, zaman içinde tüm müşterilerimizin yeni sürüme geçiş yaparak GOLMS’in sürekli olarak getireceği yeniliklerden faydalanmalarını arzuluyoruz.

SaaS tabanlı bir LMS kullanmak büyük şirketler için iyi bir strateji mi? Yoksa sadece küçük şirketlerin kullanması mı daha makul?

İster küçük, ister orta, ister büyük ölçekli bir şirketten söz ediyor olalım, bir LMS’in kullanıldığı şirketle uyumunda belirleyici olan unsur, sistemin SaaS tabanlı olup olmaması değil, sistemin nasıl tasarlanmış olduğu ve tasarlayan LMS sağlayıcının alanında ne kadar deneyimli ve uzman olduğudur. İhtiyaçlarınızı büyük oranda karşılayan bir SaaS tabanlı sistem ile yola çıkmanız, sizin adınıza uzun vadede faydalı bir tercih olacaktır. SaaS yaklaşımı, yapısı gereği ürün geliştirme ve iyileştirme sürecine çeviklik ve hız katar. Yani, kullandığınız sistem en başından beri gelişmeye devam eden ve sürekli olarak kendine ve size daha fazla değer katan bir sistemdir. Ayrıca, tüm bu yenilikler için sizden ekstra ücret talep edilmediğinden, eğitimle ilgili diğer çözüm ve faaliyetler (daha fazla içerik gibi) için daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

Mobil Cihazlara Uyum

Mobil Cihazlara Uyum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GOLMS mobil ve/veya tablet cihazlarda çalışır mı?

GOLMS farklı ihtiyaçlara yanıt veren, çok sayıda cihazda kullanılabilen bir Öğrenme Yönetim Sistemidir. Bu özellikleri sayesinde, kullanıcılar platforma akıllı telefon, tablet, dizüstü veya masaüstü bilgisayar üzerinden bilgi kaybı yaşamadan erişebilir.
GOLMS, sunduğu üstün Kullanıcı Deneyimini GOLMS Mobil adını verdiği Çevrimiçi Mobil Uygulaması aracılığıyla mobil cihazlara da taşıyor.
Yine GOLMS tarafından desteklenen ve Çok Yönlü E-Öğrenmeye yönelik Çevrimdışı Mobil Öğrenme uygulaması olan GOMOVE ile eğitiminizi internet bağlantısı olmayan yerlerde de sürdürebilirsiniz.

Mobil Uygulamaları ayrı mı satın almam gerekiyor? İlave bir ücret ödeyecek miyim?

iOS ve Android platformlarında kullanılabilen GOLMS Mobil, GOLMS’in sunduğu standart özelliklerden biridir ve taban fiyata dahildir.
Ancak, GOMOVE’u ayrı bir şekilde, ilave ücret ödeyerek satın almanız gerekir. GOMOVE için fiyat isteyebilirsiniz

Özelleştirme ve Entegrasyonlar

Özelleştirme ve Entegrasyonlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GOLMS'te yer almayan belirli bir özelliği veya özellikleri talep edersem, benim için özelleştirir misiniz?

Tüm SaaS tabanlı sistemlerde olduğu gibi, bizim de hedefimiz sistemimizi sürekli iyileştirmek ve değişen öğrenme ekosistemiyle uyumlu kalmasını sağlamak. İhtiyaç duyulan, fakat üründe bulunmayan özellikler konusunda müşterilerden geri bildirim almak da bu sürecin büyük bir kısmını teşkil ediyor. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimleri GOLMS’e aktarmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Uygulanması planlanan diğer özelliklerle ilgili geri bildirimler de hesaba katıldığında, elimizdeki tüm geri bildirimleri bir sonraki sürüme yansıtmak olanak dahilinde olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda geri bildirimleri önümüzdeki birkaç sürüme yayıyoruz.

Özelleştirmeler ücretli mi?

Hayır. Çünkü bu özelleştirmeleri bir müşteriye özel olarak geliştirmiyoruz ve bunlardan diğer müşteriler de faydalanıyor.

Üçüncü taraf entegrasyonlarına ihtiyaç duyarsam?

GOLMS’in sürekli gelişimini sağlayan temel özelliklerinden biri de API setleridir. Bu tak ve kullan API’ler, diğer sistemlerle entegrasyonu kolaylaştırır. Her küçük ve büyük güncellemede, müşterilerimizin çeşitli amaçlarla kullanabileceği sistemlere yönelik daha fazla sayıda hazır bağlantıyı devreye alıyoruz.

Tek Şifreyle Oturum Açmayı ve diğer sistemlerle veri alışverişini destekliyor musunuz?

Evet. GOLMS, SSO veya daha ayrıntılı iki yönlü veri alışverişi konusunda diğer sistemlerle (API’ler/Web hizmetleriyle) birlikte çalışabilir.

Barındırma ve Güvenlik

Barındırma ve Güvenlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GOLMS'teki verilerimiz güvende mi?

GOLMS Bulut, gerek sunucu gerekse fiziksel altyapı bağlamında olağanüstü derecede güvenli bir ortam olan Microsoft Azure üzerine geliştirilmiştir. Dünyanın en iyi Bulut hizmetleri sağlayıcısıyla çalışıyor olmamızın arkasında yatan neden budur. GOLMS, güvenli buluta ek olarak eksiksiz veri koruması ve güvenliği sağlamak üzere tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Verilerimiz fiziksel olarak nerede tutuluyor ve nasıl yönetiliyor?

Farklı coğrafyalara dağılmış Bulut ortamlarına sahibiz. GOLMS dünya çapında bir müşteri tabanına sahip ve müşterilerimize hız, deneyim ve tabi oldukları veri koruma düzenlemeleri bağlamında en uygun özelliklere sahip bulut ortamında hizmet sunuyoruz. Talebiniz üzerine daha fazla bilgi sağlayabiliriz.

``Yerinde`` barındırma seçeneği sunuyor musunuz?

Evet. GOLMS’i ister kurum içinde, ister kurum dışında olsun kendi veri merkezlerinizde barındırabilirsiniz. Bunu uzaktan Uzman Hizmetlerimizle veya sizin adresinizde gerçekleştirebiliriz.

SaaS sadece şirket dışında barındırılan/bulut tabanlı bir çözüm mü?

GOLMS sadece bulut üzerinden değil, bir müşteri güvenlik duvarı ardında da kullanılabilir.

Faturalandırma ve Ödeme

Faturalandırma ve Ödemeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi ödeme şekillerini kabul ediyorsunuz?

Şu anda tüm müşterilerimiz için Banka Havale/EFT yöntemini kullanıyoruz. Kısa süre içinde kredi kartı üzerinden tahsilat yapmak için bankamızla çalışmalara devam ediyoruz.

Faturalandırma sıklığı nedir?

Herhangi bir ek ücret olmadan, aylık, üç aylık ve yıllık ödeme seçeneklerinden şartlarınıza en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, bankaların her ödeme için havale ücreti kesebileceğini lütfen unutmayın.

Dilediğim bir zamanda planımı nasıl değiştirebilir veya aboneliğimi nasıl iptal edebilirim?

Ödeme planınızı dilediğiniz şekilde Yıllık, Üç Aylık veya Aylık olarak değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, yasal anlaşmanın ciddi bir şekilde ihlali söz konusu değilse, yıllık abonelik döneminin ortasında aboneliğinizi iptal edemezsiniz.

Yönetim ve Destek

Yönetim ve Destek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Planıma ücretsiz, 7/24 destek de dahil mi?

Sistem Yöneticilerine lisans maliyetine dahil olacak şekilde 7/24 ücretsiz teknik destek sunuyoruz. Müşteriler de Son Kullanıcı destek planımızı tercih etme seçeneğine sahiptir.

7/24 Teknik Destek ne anlama geliyor?

Destek ekibimiz, tüm saat dilimlerine dağılmış olan küresel müşterilerimize destek sağlamak adına, tatil günleri dahil 24 saat çalışıyor.

Küçük bir eğitim şirketiyiz. Günlük yönetim faaliyetlerine yönelik hizmetler sunuyor musunuz?

Evet. Kullanıcıları için LMS’i yönetmek üzere geniş bir ekibi veya böyle bir ihtiyacı olmayan müşteriler için ek GOLMS Yönetim Hizmetleri sunuyoruz. Bu hizmetler, ücretsiz olan Teknik Destek hizmetlerinden farklıdır.

API’ler

API’ler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sisteminiz API(ler) sağlıyor mu?

Uygulama Programı Arabirimleri (API), sistemlerin birbiriyle etkileşim kurarak aralarında veri seti alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir bağlantılar setidir. GOLMS kullanıcı hesaplarının Oluşturulması, Güncellenmesi ve Yönetimi, Kataloğu, Eğitim Programlarını ve İçeriklerini Görüntüleme, Öğrenim Planı Görüntüleme ve düzenli olarak eklenen çok sayıda başka işleve yönelik bir dizi hazır ve güvenli API ile birlikte geliyor. GOLMS API’leri hakkında daha fazla bilgi alın.

Bunları kendi başımıza kullanabilir miyiz, yoksa GOLMS ekibinden destek almamız mı gerekiyor?

Müşterilerimizin API’leri anlayıp kolayca devreye almasına olanak tanıyacak API destek belgelerine sahibiz. Müşteri destek ekibimiz de API’ler konusunda rehberlik etmek ve yardımcı olmak için daima hazır.

API'leri kullanmak zorunlu mu?

Mevcut API’leri kullanmak zorunlu olmasa da, tavsiye edilir. Sizi çok sayıda Yönetici görevini manuel olarak yapmaktan kurtarır ve GOLMS ile müşterinin kullandığı diğer sistemler arasındaki veri alışverişini otomatikleştirir.

``Kullanıcı hesaplarının Oluşturulması, Güncellenmesi ve Yönetimi`` API'si bana nasıl yardımcı olur?

Bu API, GOLMS’in kullanıcı profili bilgilerini HRMS, İntranet Portalı, ERP veya Eski bir sistemden almasına olanak tanır. Bu veri alışverişi, GOLMS’te otomatik kullanıcı oluşturma ve düzenleme sürecini kolaylaştırarak manuel Yönetici görevlerini önemli ölçüde azaltır.

``Kataloğu, Eğitim Programlarını ve İçeriklerini Görüntüleme`` API'si bana nasıl yardımcı olur?

Bu API, Eğitim Kataloğu bilgilerinin GOLMS’ten herhangi bir web portalına aktarılmasına olanak tanır. Bu özelliği Eğitim Şirketleri ve Büyük Ölçekli Şirketler katalogda bir kullanıcının kayıt olabileceği mevcut tüm bileşenleri sergilemek amacıyla kullanabilirler.

``Öğrenim Planı Görüntüleme`` API'si bana nasıl yardımcı olur?

Bu API, Öğrenim Planı bilgilerinin GOLMS’ten herhangi bir Web Portalına aktarılmasına olanak tanır. Bu özelliği Eğitim Şirketleri ve Büyük Ölçekli Şirketler kendilerine ait Öğrenim Planına kayıt edilen tüm eğitim bileşenlerini sergilemek amacıyla kullanabilirler.

API tabanlı veri alışverişi güvenli mi?

API üzerinden veri alışverişi oldukça güvenlidir. ABD hükümeti tarafından gizli bilgileri korumak için kullanılan ve tüm dünyada hassas verileri şifrelemek amacıyla yazılım ve donanımlara uygulanan bir simetrik blok şifreleme yöntemi olan Gelişmiş Şifreleme Standardını (AES) kullanıyoruz.

Diller

Diller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GOLMS tarafından desteklenen diller hangileri?

GOLMS – 6 Dilde hizmet vermekteyiz. Sistem dil seçenekleri aşağıdaki gibidir.

1 Türkçe
2 İngilizce,
3 Arapça,
4 Fransızca,
5 Basitleştirilmiş Çince,
6 İspanyolca

Çeşitli Konular

Çeşitli Konular Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GOLMS üzerinden yayınlanacak içerikler konusunda bir sınır var mı?

Hayır. İçerik depolama veya GOLMS üzerinden içerik yayınlama konusunda herhangi bir depolama veya bant genişliği kullanım sınırı yoktur.

GOLMS'e erişimde kullanılacak URL'yi kendim seçebilir miyim?

Evet, kesinlikle. Yöneticilerinizin ve kullanıcılarınızın kullanacağı URL’yi kendiniz seçebilirsiniz.

Sistem şirketimin markasını ve logosunu gösterecek mi?

Evet. Düşük sabit ücrete şirketinizin markasının kullanımı da dahildir.

Portal nedir? Bir portala ihtiyacım olduğunu nasıl anlarım?

Portal, bir eğitim şirketi için kurumsal bir müşteri veya büyük bir şirket için ayrı bir operasyon bölümü gibi diğerlerinden ayrı kullanıcı gruplarına eğitim sunmanın bir yoludur. Hem kullanıcı ve içerik verileri, hem de ilgili tüm verilerin mantıksal seviyede ve raporlama seviyesinde ayrılmasına olanak tanır. Merkezi olmayan bir deneyim için portala kendi markasını vermek de mümkündür (genel yönetim ve idare görevleri için Süper Yönetici konsolu özelliğine de sahiptir).

Kullanıcı ve müşterilerim halktan ve perakende müşterilerinden oluşuyor. İnternet üzerinden ödeme yapmalarını sağlayabilir miyim?

Evet, kesinlikle. GOLMS tümleşik bir alışveriş sepeti ve e-Ticaret motoruyla birlikte sunulur. API-etkin bir ödeme ağ geçidi ile birlikte çalışır. Böylelikle, kullanıcılarınız rahatlıkla internet üzerinden ödeme yapıp eğitimlere kayıt olabilir.

GOLMS'i birkaç günlüğüne deneyebilir miyim?

Evet, şu anda 2 haftalık bir ÜCRETSİZ deneme süresi sunuyoruz. Satış ekiplerimiz de GOLMS’i ayrıntılı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak adına siz ve paydaşlarınız için demo gerçekleştirmekten mutlu olacaklardır.

Abonelik lisansları isme ya da benzersiz kullanıcılara mı tanımlanıyor?

Abonelik Kullanıcı lisansları, aktarılabilen abonelik süresince tekrar kullanılabilen eş zamanlı kullanıcı lisanslarıdır. Kaç abonelik lisansınız varsa, o sayıda kullanıcı aynı anda sistemi kullanabilir.

GOLMS'in sistem gereklilikleri nelerdir?

Sunucu Gereklilikleri

Windows Server 2012R2 64-bit Standard Edition

Apache Tomcat Server 7

Apache Server 2.4.20

JDK 7

MS SQL Server

 

Uyumlu tarayıcılar

IE 9, 10, 11; Chrome 55.0.2883.87 m; Firefox 50.1.0 (Windows 7 ve 10 için)

Safari 9.0.1; Chrome 55.0.2883.95; Firefox 50.1.0 (MAC OS – X 10.11.1 için)

 

Uyumlu Mobil İşletim Sistemleri (sadece kullanıcı tarafında)

iOS 8.4, 9.3.2, 10 (Safari 8, 9)

Android 4.4.2, 5, 6.0.1 (Chrome 54.0.2840.68)

 

GOLMS Mobil Uygulaması

iOS GOLMS Mobil Uygulaması iOS 11.0 veya üzeri işletim sistemi gerektirir

Android GOLMS Mobil Uygulaması Android 7.1.1 veya üzeri işletim sistemi gerektirir